Igen, tudom, a „Kellemes novembert!” köszöntés ugyanannyira értelmezhetetlen, mint hétfő hajnalban az, hogy „Jó reggelt!”. Fura ez a hónap. A gyümölcsillatú október és a mesés december közé valahogy beszorult ez a szürke, latyakos, ködös, orrtörölgetős, négy fal között ülős, nyomasztó november, amely minden ízében az elmúlásra emlékeztet.

Valójában nem kellene ennek a hónapnak feltétlenül csak az elmúlásról szólnia. Mutatok pár dolgot, ami mindig jó, de igazán nagyot novemberben szól.

1. Kreatív percek

Ez az időszak különösen alkalmas arra, hogy az ember befelé figyeljen, kicsit újragondolja, átrendezze az életét. Teheti ezt önmarcangoló módon, de választhat olyan eszközt is, ami feltölti, megnyugtatja, előre mozdítja, esetleg előhív belőle érzéseket, képességeket. Például kreatív tevékenységek által:

Őszi dekoráció – Ha van egy szabad félórád, szerezz be a természetből, a boltból vagy a piacról őszi díszítő elemeket, és helyezd el őket valahol a lakásban. A falevelek gyűjtögetése, ikebanák összeállítása, őszi színárnyalatok összeválogatása önmagában is gyönyörűség.

Hangulatfestés – Egy fehér lap kell csak, és valamilyen színező eszköz (színes ceruza, filctoll, festék stb.). Válaszd azokat a színeket, amelyek a legközelebb állnak a lelki állapotodhoz, helyezd el őket a lapon. Ne akarj tetszeni senkinek, egyszerűen csak engedj szabad utat a színeknek és a hangulatoknak.

Kreatív írás – ezeregy módja van annak, hogy játssz a szavakkal vagy papírra vesd a gondolataidat. Csak egy néhány példa: Írj örömnaplót, összegyűjtve az év eddigi fénypontjait vagy az újonnan szerzett ismerősöket. Írd le címszavakban mindazt, ami épp a fejedben kavarog. A neved egyes betűihez keress kellemesen csengő szóösszetételeket. Válassz egy kifejezést, és egy szófelhőben helyezd el azokat a szavakat, amelyek eszedbe jutnak róla. Változtass meg egy eseményt egy nemrég olvasott történetben, és gondold végig, hogyan alakult volna ez esetben. Végy elő egy könyvet, csapd fel itt-ott, gyűjtsd ki azokat a szavakat, amik elsőre a szemedbe ötlenek és írj belőlük egy mesét!

Azontúl, hogy csuda mókás ezekkel foglalkozni, olyan képességeid is fejlődnek közben, amik segítőid lesznek a hétköznapokban.

2. Nevetés

Egy lehangoló, kimerítő nap után mi lehetne felszabadítóbb, mint vicces videókat, vígjátékokat, standuposokat nézni – és lehetőleg nem egyedül!

3. Sütés

A mézeskalács a karácsonyhoz kötődik inkább, viszont a konyha melege, egy új recept kipróbálása, a süteményillat és az elkészült finomság egy borongós, szürke napon valósággal megfizethetetlen. Különösen, ha egy jó barát is társul hozzá.

4. Társasozás

Most őszintén: mikor társasoztál utoljára?  Pedig egy esős időszak fénypontja lehet, amikor áthívsz magadhoz két-három barátot, és eltöltötök egy jóhangulatú estét a játékasztal körül.

5. Bekuckózás

A november a legideálisabb időszaka annak, hogy a lehető legmagasabb szintre emeld a bekuckózást. Amit csak el bírsz képzelni, az minden jöhet: meleg pléd, gőzölgő tea, puha párna, illatgyertya, hangulatvilágítás, halk zene, egy jó könyv vagy egy verhetetlen filmklasszikus. Ha ezt még egy lábmasszírozó géppel (esetleg egy házi masszőrrel) meg tudod fejelni, az már több, mint kényeztetés.

6. Hosszú séták a friss levegőn

Szakíts magadnak időt arra, hogy kimozdulj a négy fal közül! És bírd ki, hogy közben semmi hasznosat nem teszel, csak nagyokat szívsz a friss levegőből, és megcsodálod Isten teremtői munkáját. Tudom, a tavasz alkalmasabb erre, a hóesés is csodaszép tud lenni, ilyenkor viszont minden olyan szürke, nyálkás meg szánalomra méltó… de innen szép nyerni: légy szemfüles, és keresd meg azt a látványt, amiért érdemes volt kimozdulnod!

7. Mozgás

Talán a legutolsó dolog, amire vágysz, az egy izzasztó torna, pedig egy jól megválasztott testedzés csodákat tud művelni. Keresd meg azt a mozgásformát, ami jelen pillanatban a legtöbbet nyújtja neked! Még jobb, ha ezt olyasvalakivel teszed, akivel élmény együtt lenni.

8. Lélekbúvárkodás

A szürke, egyhangú napok hajlamossá tesznek arra, hogy hagyjuk eluralkodni magunkon a rossz érzéseket, gondolatokat, kudarcokat, elégedetlenséget. Épp ezért ilyenkor a legideálisabb leülni egy szakemberrel, legyen az lelkész, coach, mentor, pszichológus, telefonos lelkigondozó vagy akár egy hitben tapasztaltabb gyülekezeti tag. Nem kell ehhez betegnek érezned magadat vagy elfuseráltnak az életedet. Egyszerűen csak hasznos időnként átbeszélni egy szakértővel a kialakult sémáinkat, a bekövesedett szokásainkat, a kiüresedett kapcsolatainkat, a konfliktusos helyzeteket, a fojtogató érzéseinket vagy az éppen felmerült identitásproblémákat. Ez igazából olyan, mint testnek a masszázs: csökkenti a feszültségeket, javítja a közérzetet, felfrissít, ellazít vagy energetizál. 

9. Szanálás

„Jó lesz ez még valamire!” – hallhattuk sokszor, és valljuk be: a gyűjtögetés valamilyen módon a mi életünknek is részévé vált. Pedig lehet, hogy az a könyv, ami évek óta a polcon porosodik, valakinek az álmai netovábbja. Vagy a sál, ami nagyon jól néz ki, de öt éve nem volt a nyakadban; a CD, amit untig hallgattál; a lakásdísz, ami nem illik a berendezésedhez, de tudod, kinek okozna örömet… 

Néha annyi is elég a jobb közérzethez, hogy megszüntessük a zsúfoltságot magunk körül.

Ha olyan helyen laksz, ahol garázsvásárokat szerveznek ilyentájt, javaslom, hogy jelentkezz be eladóként – garantált az élmény hetekre!

10. Random őrültségek

Szerintem te is érzed magadon, hogy milyen gyakran kap el ősz végén a borongás, az elégedetlenség vagy a „semmi kedvem semmihez” hangulat. Időnként jót tesz olyan dolgot művelni, amit máskor nem szokott az ember. Például felhívni egy idős ismerőst, és megkérdezni, hogy érzi magát, nincs-e szüksége segítségre. Elővenni egy gyerekkori játékot (mondjuk egy puzzle-t), és egy órán át csak arra koncentrálni. Elbeszélgetni egy idegennel a boltban. Verset írni vagy novellát. Vásárolni egy szobanövényt és megpróbálni életben tartani. Napirendet készíteni, és igyekezni percre pontosan betartani. Egész nap kerülni a panaszkodást, csak arról beszélni, miért vagy hálás. „Ne vásárolj semmit!” napokat tartani. Felköszönteni minden ismerőst, akinek aznap születésnapja vagy névnapja van. Utánajárni, hogy adott napon történt-e valami jelentős esemény a múltban, és mit lehet tudni róla. Vagy random elmenni egy kulturális eseményre akkor is, ha annyira épp nem érdekel.

+1: Istennel töltött minőségi idő

A végére hagytam azt, aminek tulajdonképpen a lista elejére kellett volna kerülnie. A legnagyobb ajándéka a novembernek az, hogy időt és lehetőséget kapunk különleges módon keresni Isten jelenlétét, akaratát, véleményét. Az év végéig még mindig van idő új szokásokat vezetni be, megcsinálni egy harmincnapos bibliatanulmányt vagy elkezdeni egy imanaplót. Összeállíthatsz egy hitmélyítő adventi kalendáriumot magadnak vagy egy barátodnak. Készíthetsz egy áhítatos füzetet a napi igéiddel, imameghallgatásokkal, istenélményekkel. Összegyűjtheted a kedvenc igeverseidet, és megalkothatod belőlük a te saját zsoltárodat. Kitalálhatsz magadnak bibliai sorozatokat, amikről szívesen elmélkednél. Vagy megtervezheted a következő évedet.

Hogy kellemes lesz-e ez az időszak? Azt nem csak remélni kell, hanem eldönteni, aztán pedig tenni érte. Isten rejtett kis csodái készen állnak – de elvenni őket neked kell.

Olasz Tímea

Szólj hozzá a bejegyzéshez!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .