Az elmúlt hónapban Linda Dillow A társ című könyvét olvastam, ami nem kis gondolkodni valót hagyott maga után bennem. A könyvet a szerző kifejezetten nők számára írta, gyakorlati tanácsokat adva benne nekünk arra, hogyan válhatunk igazi társakká. Őszintén beszél az általa megélt nehézségekről és tapasztalatokról. Nagyon jól bemutatja az Isten szerinti női szerepkört és annak megélését a házasságban.
Isten mindannyiunkat egyedinek teremtett, és kívül-belül különböző adottságokkal ajándékozott meg. Külsőleg is nagyon sokfélék vagyunk, és belső adottságainkat tekintve is különbözünk egymástól: vannak közöttünk bátrak, érzékenyek, félénkek, kitartóak, türelmesek – és a sort még hosszan lehetne folytathatni. Istenben nekem ez tetszik a legjobban: az egyediség és a fantázia. Nem vagyunk sablon szerint készült alkotások, hanem az Úr mindenkit különleges odafigyeléssel formált egyedivé. A férfiember teremtése után döntött úgy, hogy megteremt minket, nőket:
„Azután ezt mondta az Úristen: Nem jó az embernek egyedül lenni, alkotok hozzáillő segítőtársat.” (1Móz 2,18).
Segítőtársa lenni a férjemnek azt jelenti, hogy támogatom érzelmileg és a gyakorlatban is. Tisztelem, meghallgatom, segítek a döntésekben, mellette állok a nehezebb helyzetekben. Fontos ugyanakkor megjegyeznünk, hogy minden ember egyenlő. Különbözünk, mert férfiak és nők vagyunk, de egyenlőek vagyunk, hiszen mindannyian Isten képmására lettünk teremtve: Éva is, nem csak Ádám. Segítőtársnak lenni sokkal inkább egy érték, mintsem lekicsinylő dolog. A könyv ezt részletesen boncolgatja, és sok kérdésre választ találhatsz benne.
Kedves Olvasó, te mit gondolsz a segítőtárs szerepéről?
Én akkor tudok igazi társ lenni, ha igazán a helyemen vagyok. Számomra ez egyenlő azzal, hogy belül békességem van. Ami azt jelenti, tudom, hogy értékes vagyok, ismerem a képességeimet, igyekszem a tőlem telhető legtöbbet kihozni magamból és a helyzetemből. Nem szorongok attól, hogy másoknak megfeleljek. Istent helyezem az első helyre és csak Ő utána jön a férjem, mert az igazi békességet csak Istennél találom meg.
Olyan gyakori az a minta, hogy egy nőnek a szerepe kimerül abban, hogy a lakásban rend legyen, finom étellel várja haza a férjét, a gyerekek tiszták, jól neveltek legyenek. De legyünk őszinték: ez csak egy töredéke annak, ami egy nő feladata. A Példabeszédek 31. részében a derék asszonyról olvashatunk, ahol részletes leírást kapunk arról milyennek is kell lennie egy jó feleségnek. Olvashatjuk, hogy a nőnek nem csak a házimunka és a gyereknevelés a feladata. Isten arra hív, hogy erős, éles eszű, találékony, éber, segítőkész, bölcs légy a férjed mellett.
Ebben a részben benne van az, hogy nem szabad könnyelműen vennünk a szerepünket. Nagyon sok bízatott ránk feleségként, ami sokszor lemondásokkal, nehézségekkel jár. Viszont ha keményen dolgozunk rajta, bizonyosan megtapasztaljuk a sok áldást is, amit kapunk.
Gondolkodni kezdtem azon, milyen feleség vagyok a mindennapokban, betöltöm-e igazán a szerepem. A könyv segített megérteni, hogy nagyobb figyelmet kell fordítanom a társamra. Felnyitotta a szemem, hogy milyen kevés időt töltünk csak kettesben, mennyi keveset foglalkozom azzal, hogy vonzó maradjak számára. Életben kell tartanom a tüzet, ha arra vágyom, hogy a házasságunk ne csak jó legyen, hanem egy olyan kapcsolat, amit mindketten élvezünk. Ezeket azért írom le, hogy lásd nem csak neked vannak hiányosságaid, amikkel küzdesz. Egyikünk sem tökéletes, de a változás és fejlődés kapuja mindenki előtt nyitva áll. Már csak az a kérdés, hogy elindulsz-e?
A könyvben sok nő tapasztalatát olvashatjuk, amelyek a javunkra válhatnak. Ezért is ragadott magával annyira, mert nem egy sablonos útmutató. Inkább egy gyakorlatias vezérfonal, ami segít felismerni mind a hiányosságaidat, mind az erősségeidet. Ha benned is vannak kérdések és kételyek ezzel a témával kapcsolatban, bátorítani szeretnélek, hogy olvasd el Linda Dillow A társ című könyvét.
A könyv egyik idézetével szeretném befejezni és buzdítani minden nőt, hogy törekedjünk arra nap mint nap, hogy valódi segítőtársai legyünk a férjeinknek.
„A kreatív társ olyan nő, aki tudatosan választja asszonyi hivatását, szerepének minden feladatát egyre jobban megtanulja, minden területen képezi magát, és olyan keményen dolgozik, mintha egy vállalat igazgatói posztjára pályázna.”
Biró Alexandra